Zařízení sociální intervence Kladno
Příspěvková organizace Středočeského kraje
Poskytovatel sociálních služeb
Drobečková navigace

Domů > Aktuality > Léčba závislosti v Irsku

Léčba závislosti v IrskuZajímalo vás někdy, jak se léčí závislost jinde v Evropě? Naše kolegyně Vendula Brtníková to jela zjistit na stáž do Irska

 

Adiktologická stáž v Irsku, únor 2019

Vendula Brtníková

V únoru jsem se v rámci program Erasmus Ecett vydala na adiktologickou stáž do Dublinu, ve kterém sídlí největší organizace pro léčbu závislostí v Irsku, Coolmine. Během 5 dní, které jsem v organizaci měla možnost strávit, jsem navštívila celé spektrum služeb od nízkoprahových, přes ambulantní, pro pobytové. Pondělí jsem strávila v terapeutické komunitě pro muže, která je jedinou veřejnou komunitou v Irksku. Vzhledem ke své historii stojí ve velké míře na principech Anonymních alkoholiků a program v komunitě je velmi strukturovaný a režimovy. Jediná terapeutická práce, která v komunitě probíhá, je skupinová terapie a veškerá ostatní sezení, jsou poradenstvím. Velkým překvapením pro mě bylo, že v Coolmine pracují vyškolení terapeuti velmi sporadicky, většina pracovníků jsou bývalí klienti, kteří sami prošli léčbou. Tento princip je určitou předností této organizace, zároveň nedostatkem, který klienty nutí vyhledávat si individuální terapeutická sezení mimo prostředí komunity, které jsou nuceni často hradit ještě nad rámec léčby. Druhý den jsem se pohybovala v terapeutické komunitě pro ženy a pro matky s dětmi. Program, který umožňuje závislým matkám vstoupit do léčby přestože se potřebují starat o malé dítě, je velmi podpůrný a edukační. Celkově byli pracovníci v této komunitě velmi pozitivně naladěni, snad díky množství miminek, o které se denně starali, zatímco matky se účastnily terapeutického programu. Velmi přínosným pro mě bylo vidět odvykací stavy u kojenců, které mi umožnily propojení poznatků z klinické adiktologie zase z jiného pohledu. Nepochybně nejzajímavějším dnem byla středa, kdy jsem se vydala do nejmladší služby organizace Coolmine, adiktologické dorostové ambulance. Léčba, kterou organizace otevřela teprve v listopadu roku 2018, je ještě v plenkách a sami pracovníci jsou ve fázi lazení programu a vlastního seberozvoje v práci s mladistvými. Program v této službě se zaměřuje na dvě skupiny klientů – uživatelé marihuany a uživatelé alkoholu. Velkým rozdílem oproti naší službě ADA+ je, že programy pracují s motivovanými klienty, kteří se sami rozhodli pro léčbu, případně jsou nuceni vzhledem k okolnostem abstinovat. Spolupráce s rodinou není v tomto programu podmínkou, pouze v případě zájmu jsou pracovníci ochotni rodinné příslušníky do léčby přizvat. Léčba, kterou pracovníci nastavili, je velmi strukturovaná a obnáší používání pracovních listů a terapeutických technik po celou dobu skupiny. Pracovníci klienty během skupiny aktivitami provází, pomáhají jim odpovídat naa otázky a vyplňovat cvičení. Přišlo mi, že pracovník se tak dostává více do role určitého kouče, než terapeuta. Tento přístup dává v takto strukturovaném programu prostor, protože léčba není zaměřená na řešení problémů do hloubky, naopak je spíš systemická a klienti jsou podporování k participaci v terapeutických aktivit mimo program nad rámec této léčby a docházku do podpůrnách skupin Anonymních Alkoholiků. Z této stáže jsem odcházela s množstvím okopírovaných aktivit, nicméně s ujištěním, že v Kladně program neustále přizpůsobujeme individuálním potřebám našich klientů a problémům, se kterými přichází. Pracujeme tak s mnohem větším spektrem klientů, než v Dublinu a osobně se v takovém přístupu cítím svobodněji. Poslední dva dny jsem strávila v nízkoprahových službách a denním stacionáři. Nikdy předtím jsem nezažila, že by aktivní uživatelé byli schopni docházet na pravidelný, celodenní, strukturovaný program. Budova služby sídlí v centru, v prostoru otevřené drogové scény a klientům během dne nabízí společné vaření, úklid a skupinové aktivity. Poté, co jsou klienti dostatečně stabilizovaní na metadonu, a s čistými testy, se mohou posunout dál, do motivačního programu, který uživatele postupně směřuje do léčby v terapeutické komunitě. Služby v organizaci jsou velmi propojené a péče o klienty na sebe v rámci možností navazuje. Co mě ještě v rámci stáže zaujalo, byla technická stránka služeb. Organizace používala elektronickou databázi, ve které spolu pracovníci mohli sdílet informace o klientech, kalendář, komunikovat spolu a databáze byla velmi pružná a user-friendly. Celkově bych stáž ohodnotila jako velmi přínosný zážitek, který bych doporučila všem pracovníkům, jež by se rádi inspirovali a okořenili svou práci o nové podněty a zkušenosti!

 

 

 irsko.jpegirsko4.jpegirsko2.jpegirsko3.jpeg

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.