Zařízení sociální intervence Kladno
Příspěvková organizace Středočeského kraje
Poskytovatel sociálních služeb
Drobečková navigace

Domů > Aktuality > Sociální služby

Sociální služby 

Jsou sociální služby zadarmo nebo bezplatné?

 

Pracuji v sociálních službách a v roli pomáhajícího už 10 let, což je příjemná třetina mého života. Vždycky jsem byla pyšná, že mohu svoje služby nabízet zdarma. Skutečnost, že klienty nebude čerpání sociální služby nic stát, pyšně křičelo z každého letáčku, který jsem kdy vytvořila. Některá část příchozích, ale otevírala dveře našeho centra s rozpaky. Důvodem nebyly pochybnosti o vstřícnosti přijetí ani jim starosti tolik nedělala nová situace a prostředí, ale právě onen slib „služba je zdarma“. Snažili se mi podstrčit peníze, dožadovali se placení, přinášeli malé dárky na každé setkání. Nechápala jsem je a byla jsem ráda, když se nám podařilo téma otevřít. Někteří z nich měli pocit, že pracuji zadarmo, jako dobrovolník bez nároku na mzdu a chtěli mi tímto způsobem poděkovat. Jiní si zase chtěli zaplatit „nadstandard“. Obojí mi přišlo milé. Potom se objevovali i klienti, kteří odmítali přijmout určitá nutná pravidla (jako např. domluvený čas schůzky). Domáhali se uspokojení okamžitého přijetí, jsme tu přece pro ně a ještě zadarmo. Oba tábory mě postupně dovedly potřebě se nad slovem „zdarma/zadarmo“ zamyslet.

Vzpomněla jsem si na 90.léta, kdy jsem s rodiči jezdila na výstavy. Vždy jsem si domů přivezla plnou náruč barevných letáků, katalogů, kalendáříků a propisek. Obsah mě vůbec nezajímal, ale prostě jsem si chtěla z výstavy něco přivést na památku. Po přijedu domů, většinou veškerá moje kořist skončila v koši. Nebyla jsem ale jediné dítko, které se tak chovalo. Většinou jsme se s ostatními předháněli, kdo nasbírá více propagačních materiálů. Samozřejmě, bylo to plýtvání, ale byly přece zadarmo, takže pro nás děti ale i pro dospělé neměly žádnou hodnotu. Bylo jich všude plno. Byly bezcenné.

Z dnešního pohledu mi toto chování přijde na jednu stranu neekologické (přiznávám, odpad jsme v té době netřídili). Na druhou stranu ale ukazuje, jak byly některé věci chápány a jsou tak často vnímány i dnes. Je-li něco zadarmo, dosahuje to nižší hodnoty v našich očích než to, co jsme si museli zaplatit. Je milé v lékárně dostat lék bez doplatku, ale kdo z nás neodchází s pochybnostmi, jestli se jedná opravdu o kvalitní medikament? Přeci jen, je pro nás zadarmo. A myslím, že právě v tom „pro nás“ je pointa. Ani léky ani sociální služby nejsou zadarmo. Profesionálové v pomáhajících profesích nepracují bezplatně. Sociální služby jsou jejich zaměstnání, odnášejí si z práce mzdu. Stejně tak prostory, v nichž jsou sociální služby poskytovány, vytápění, pojištění a hromada dalších nákladu musí být z ničeho hrazena.  Jen klient se na nákladech na službu nepodílí bud nijak nebo jen částečně. Proto vnímám lepší vyjádření, že sociální služba je bezplatná.

Ano, stojí peníze a je placená, ale díky dotacím, grantům nebo darům od sponzorů je možné ji klientovi poskytnout bezplatně. Važme si toho.

 

Petra Cinková

Intervenční centrum 

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář